Girls Athletics: Results by Section for North Jersey, Section 2, Group 1

0

The first stop on the road to the NJSIAA Meet of Champions is here.

Below are the results of the North Jersey Section 2 Group 1 two-day meet at Ridge High School.

The two-day encounter began on Friday and ends on Saturday.

North 2 Groups 1 & 4 State Sectional – 06/03/2022 to 06/04/2022

HS ridge

Results

Event 3 Girls Relay 4×100 meters Group 1

================================

School final points

================================

1 Whippany Park HS ‘A’ 52.44 51.83 10

1) Guffanti, Talia 11 2) Bowe, Keely 11

3) DiCostanzo, Ava 9 4) O’Grady, Colleen 12

2 West Side SH ‘A’ 52.99 53.19 8

1) Womack, Lanajah 9 2) Soto, Esperanza 10

3) Young, Onessa 12 4) Paris-Shomo, Chase 9

3 Secaucus HS ‘A’ 54.37 6

1) Hardy, Tenara 11 2) Marin, Gianna 11

3) Jones, Abigail 9 4) Alicea, Angelina 10

4 Becton Reg. SH ‘A’ 57.26 56.79 4

1) Diaz, Giuliana 10 2) Guzman, Samantha 11

3) Lester, Sydney 9 4) Natale, Mia 9

Event 7 Girls 800 meters Group 1

================================================= =============================

Name Year School Rank Final Points

================================================= =============================

1 O’Grady, Kelly 12 Whippany By 2:24.99 2:23.39 10

1:10.93 (1:10.93) 2:23.39 (1:12.47)

2 Taffarello, Astrid 9 Weehawken HS 2:26.17 2:26.99 8

1:12.95 (1:12.95) 2:26.99 (1:14.05)

3 Smurla, Tara 12 Cedar Grove 2:25.44 2:29.25 6

1:12.71 (1:12.71) 2:29.25 (1:16.54)

4 Nowak, Haley 11 Secaucus HS 2:30.77 2:33.81 4

1:13.87 (1:13.87) 2:33.81 (1:19.94)

5 Sullivan, Brenna 11 North Arling 2:37.90 2:38.06 2

1:18.07 (1:18.07) 2:38.06 (1:19.99)

6 Amitrano, Ashley 11 Whippany By 2:39.16 1

1:17.61 (1:17.61) 2:39.16 (1:21.55)

7 Biru, Deborah 10 Secaucus HS 2:43.08 2:40.72

1:17.63 (1:17.63) 2:40.72 (1:23.10)

8 Groh, Kyla 11 Becton Reg. 2:43.63 2:41.11

1:17.85 (1:17.85) 2:41.11 (1:23.27)

9 Debska, Laura 10 Wallington H 2:41.50 2:41.84

1:16.80 (1:16.80) 2:41.84 (1:25.05)

10 Barreto, Ariana 9 West Side HS 2:46.43 2:46.30

1:18.14 (1:18.14) 2:46.30 (1:28.16)

11 Korca, Angela 10 Becton Reg. 2:45.70 2:48.29

1:19.54 (1:19.54) 2:48.29 (1:28.75)

12 Decker, Ava 9 Glen Ridge H 2:49.13

1:18.77 (1:18.77) 2:49.13 (1:30.36)

13 Law, Alex 10 Glen Ridge H 3:17.70

1:33.00 (1:33.00) 3:17.70 (1:44.71)

14 Walker, Emma 10 Glen Ridge H 2:44.64 3:18.82

1:30.25 (1:30.25) 3:18.82 (1:48.58)

Event 11 Girls 100 Meter Dash Group 1

================================================= =========================

Name Year School Preliminaries H#

================================================= =========================

Preliminaries

1 Castillo, Kylie 10 Ridgefield M 12.98 12.90q 2

2 Bugueiro, Niveen 11 Cedar Grove 13.20 13.30q 1

3 O’Grady, Colleen 12 Whippany Normal 12.86 13.34q 3

4 Womack, Lanajah 9 West Side HS 13.28 13.41q 2

5 Guffanti, Talia 11 Whippany Normal 13.51 13.53q 3

6 Reiser, Jaidyn 10 Weehawken HS 13.15 13.57q 1

7 Young, Onessa 12 West Side HS 13.79 13.70q 1

8 Bowe, Keely 11 Whippany Normal 13.67 13.86q 2

9 Hardy, Tenara 11 Secaucus HS 13.79 13.87 2

10 Pamula, Anna 11 Becton Reg. 13.76 13.90 1

11 Jones, Abigail 9 Secaucus HS 14.06 14.00 3

12 Bona, Aleksandra 9 Wood-Ridge M 14.26 14.12 3

13 Diaz, Giuliana 10 Becton Reg. 14.39 14.39 3

14 Soto, Esperanza 10 West Side HS 14.61 14.60 1

15 Natale, Mia 9 Becton Reg. 15.00 14.78 3

16 Nikolopoulos, Alexandra 10 Belvidere HS 14.59 14.80 2

17 Turi, Natalie 9 Wood-Ridge M 14.65 14.85 1

18 Durr, Madeline 9 Belvidere HS 14.91 15.02 2

19 Sauveur, Standey 10 University A 15.28 15.70 3

20 Cardoso, Rebecca 9 University H 16.42 15.73 2

Event 11 Girls 100 Meter Dash Group 1

================================================= =============================

Name Year School Preliminary Final Points

================================================= =============================

Finals

1 Castillo, Kylie 10 Ridgefield M 12.90 12.75 10

2 Bugueiro, Niveen 11 Cedar Grove 13.30 13.08 8

3 O’Grady, Colleen 12 Whippany Normal 13.34 13.25 6

4 Womack, Lanajah 9 West Side HS 13.41 13.39 4

5 Guffanti, Talia 11 Whippany Normal 13.53 13.53 2

6 Youth, Onessa 12 West Side HS 13.70 13.59 1

7 Reiser, Jaidyn 10 Weehawken HS 13.57 13.71

8 Bowe, Keely 11 Whippany Normal 13.86 13.89

Event 15 Girls 400 meters hurdles Group 1

================================================= ================================

Name Year School Seeded Final H# Points

================================================= ================================

1 Parise, Nicole 12 Secaucus MS 1:10.61 1:10.86 3 10

2 Mulligan, Kathleen 11 Whippany By 1:09.29 1:12.12 3 8

3 Runner, Nicole 10 Whippany By 1:14.20 1:14.03 3 6

4 Nguyen, Katherine 10 Secaucus HS 1:13.13 1:14.49 3 4

5 Wolff, Alexa 9 Cedar Grove 1:13.48 1:14.84 3 2

6 Taylor, Gracie 9 Becton Reg. 1:15.70 1:15.69 2 1

7 Adams, Joshira 9 West Side HS 1:14.70 1:16.66 2

8 Majdanski, Alexandra 10 Becton Reg. 1:12.80 1:17.78 3

9 Yiga, Tenzin 11 Becton Reg. 1:18.03 1:18.47 2

10 Shaw, Natalie 10 Glen Ridge H 1:15.77 1:18.69 2

11 Antunes, Arancha 11 North Arling 1:18.10 1:18.72 2

12 Ariana, Ariana Artis 11 University H 1:19.31 1:19.93 1

— Stubbs, Rayvin University 9 AM 1:20.92 DQ 1

Event 19 Girls 3200 meters Race Group 1

================================================= =============================

Name Year School Rank Final Points

================================================= =============================

1 Smurla, Tara 12 Cedar Grove 11:42.83 11:54.37 10

1:28.20 (1:28.20) 2:55.50 (1:27.31) 4:22.13 (1:26.63) 5:50.42 (1:28.30)

7:20.65 (1:30.24) 8:52.29 (1:31.64) 10:24.80 (1:32.52) 11:54.37 (1:29.57)

2 Taffarello, Astrid 9 Weehawken HS 12:00.41 12:19.82 8

1:28.87 (1:28.87) 2:59.22 (1:30.35) 4:33.31 (1:34.10) 6:09.24 (1:35.93)

7:44.63 (1:35.40) 9:20.49 (1:35.86) 10:54.29 (1:33.81) 12:19.82 (1:25.54)

3 McDonald, Kali 9 Weehawken HS 12:09.04 12:42.30 6

1:29.33 (1:29.33) 3:01.85 (1:32.53) 4:38.17 (1:36.33) 6:16.69 (1:38.53)

7:53.23 (1:36.54) 9:34.21 (1:40.98) 11:13.45 (1:39.24) 12:42.30 (1:28.86)

4 Nowak, Haley 11 Secaucus HS 12:40.49 12:42.43 4

1:29.62 (1:29.62) 3:02.45 (1:32.83) 4:38.67 (1:36.22) 6:17.10 (1:38.43)

7:55.00 (1:37.91) 9:36.09 (1:41.10) 11:15.38 (1:39.29) 12:42.43 (1:27.06)

5 Biru, Deborah 10 Secaucus HS 13:13.06 13:00.50 2

1:29.93 (1:29.93) 3:03.93 (1:34.00) 4:41.21 (1:37.28) 6:20.36 (1:39.15)

8:01.77 (1:41.42) 9:45.27 (1:43.51) 11:28.79 (1:43.53) 13:00.50 (1:31.71)

6 Amitrano, Ashley 11 Whippany By 13:26.68 13:06.79 1

1:30.33 (1:30.33) 3:04.19 (1:33.87) 4:41.34 (1:37.15) 6:20.34 (1:39.01)

8:01.77 (1:41.44) 9:45.25 (1:43.48) 11:28.83 (1:43.58) 13:06.79 (1:37.96)

7 Juhasz, Vivien 10 Wallington M 13:47.33 14:00.69

1:31.01 (1:31.01) 3:05.13 (1:34.12) 4:45.71 (1:40.59) 6:32.53 (1:46.82)

8:24.87 (1:52.35) 10:24.47 (1:59.60) 12:17.10 (1:52.64) 14:00.69 (1:43.60)

8 Siwik, Daria 10 Becton Reg. 15:48.04 14:53.21

1:32.00 (1:32.00) 3:16.27 (1:44.27) 5:11.22 (1:54.96) 7:06.68 (1:55.46)

9:05.13 (1:58.46) 11:06.24 (2:01.12) 13:05.94 (1:59.71) 14:53.21 (1:47.27)

Event 66 Girls Shot Put Group 1

================================================= =============================

Name Year School Rank Final Points

================================================= =============================

1 Craigwell, Alyssa 10 Secaucus HS 35-08.75 34-07.00 10

32-09 34-07 34-02.75 33-01.50 31-11 31-11.75

2 Melbourne, Amayah 12 Glen Ridge M 30-04.00 29-02.25 8

27-10 28-08 27-04.25 28-04.50 28-08 29-02.25

3 Laterza, Maya 12 Whippany By 29-08.50 28-08.00 6

28-01.25 28-08 28-01.50 27-00.25 N/A 26-09.75

4 Patterson, Leah 9 Becton Reg. 28-10.00 26-09.25 4

26-01.50 26-09.25 N/A N/A FOUL N/A

5 Schweighardt, Carly 12 Whippany Normal 28-04.25 26-06.00 2

26-06 ND ND ND ND ND

6 Sclafani, Marisa 9 Becton Reg. 25-04.00 22-04.75 1

22-04.75 ND ND ND ND ND

7 Middleton, Lisa 11 Whippany By 21-09.50

FAULT 21-09.50 N/A N/A N/A N/A

8 Bush, Casey 10 Belvidere HS 22-07.00 20-03.00

20-03 N/A N/A

9 Malave, Amanda 9 Becton Reg. 25-03.00 20-00.50

20-00.50 N/A N/A

10 Ruppert, Josie 11 Belvidere HS 22-04.25 19-08.25

19-08.25 N/A N/A

11 Orchulli, Evyn 10 Belvidere HS 14-09.75 13-11.50

13-11.50 N/A N/A

Event 68 Girls Javelin Throw Group 1

================================================= =============================

Name Year School Rank Final Points

================================================= =============================

1 Laterza, Maya 12 Whippany By 116-05 115-10 10

88-07 115-10 92-02 97-02 87-03 110-09

2 DeCrescenzo, Giovanna 11 Whippany By 95-06 106-10 8

99-05 94-08 106-10 89-06 78-11 85-00

3 Chaikowski, Anna 12 Cedar Grove 107-06 92-05 6

92-05 83-06 90-11 83-04 PASS PASS

4 Durr, Madeline 9 Belvidere HS 84-00 88-02 4

87-05 88-02 82-10 N/A N/A 75-08

5 Huang, Tracy 12 Whippany Normal 80-00 88-00 2

FOUL 69-11 FOUL ND 88-00 85-08

6 Craigwell, Alyssa 10 Secaucus HS 101-07 87-10 1

FAULT 68-04 87-01 N/A 77-09 87-10

7 Rizzolo, Lauren 11 Cedar Grove 89-00 82-05

71-05 82-05 80-02 N/A 81-08 82-05

8 Eustice, Amanda 10 Cedar Grove 73-11 70-08

70-08 ND ND ND ND ND

9 Shaw, Natalie 10 Glen Ridge H 76-11 64-02

FAULT 64-02 N/A

10 Velasco, Francine 11 Becton Reg. 64-04 62-08

62-08 N/A N/A

11 Flores, Pearl 10 Wallington H 60-08

60-08 N/A N/A

12 Nikolopoulos, Alexandra 10 Belvidere HS 64-09 60-00

60-00 N/A N/A

13 Hawxhurst, Brianna 12 Secaucus HS 59-10 53-11

53-11 N/A N/A

Event 70 Girls Long Jump Group 1

================================================= =============================

Name Year School Rank Final Points

================================================= =============================

1 Pamula, Anna 11 Becton Reg. 16-05.00 16-04.00 10

15-11 16-04 16-00 16-00 FAULT 16-03

2 Robelo, Alexandra 12 Whippany Normal 15-10.00 16-01.00 8

15-04 16-01 15-03 15-10 16-00 15-05

3 Mulligan, Kathleen 11 Whippany Normal 16-07.25 J16-01.00 6

FAULT FAULT 16-01 FAULT FAULT FAULT

4 Rider, Nicole 10 Whippany By 15-08.00 15-10.50 4

14-00.50 15-10.50 14-11 15-03 14-02 14-08

5 Alicea, Angelina 10 Secaucus HS 14-07.75 15-01.50 2

15-01.50 14-07 13-11 13-10.50 13-10.50 13-05

6 Zuba, Kamila 10 Wallington M 15-03.00 14-10.00 1

08-14 10-14 04-13 10-14 02-14 09-13

7 Otero, Isabelle 10 Secaucus HS 13-07.50 14-00.00

14-00 12-08 12-10 FAULT FAULT FAULT

8 Sullivan, Brenna 11 North Arling 14-02.00 13-11.00

13-11 FAULT FAULT FAULT 13-09 13-08

9 Nguyen, Katherine 10 Secaucus HS 14-07.50 J13-11.00

FAULT 13-11 FAULT FAULT 13-06 13-05

10 Horvath, Grace 11 Belvidere HS 12-07.25 13-08.00

13-08 13-08 12-10

11 Majdanski, Alexandra 10 Becton Reg. 13-04.25 12-11.00

FAULT 12-04 12-11

12 Yiga, Tenzin 11 Becton Reg. 13-02.00 12-10.00

12-06 12-10 12-03

13 Kardos, Ellie 11 Belvidere HS 13-08.50 12-06.00

12-06 FAULT FAULT

14 Wolff, Alexa 9 Cedar Grove 12-05.00

12-02 12-05 12-04

15 Sauveur, Standey 10 University A 13-05.00 12-04.00

FAULT 12-04 N/A

16 Melito, Kate 10 Cedar Grove 11-01.00 11-02.00

11-02 N/A N/A

Event 72 Girls Pole Vault Group 1

================================================= =============================

Name Year School Rank Final Points

================================================= =============================

1 Guérard, Emma 10 Whippany By 8-00.00 8-06.00 10

7-00 7-06 8-00 8-06 9-00

OOOO XXX

2 Troiano, Erin 12 Whippany By 8-00.00 J8-06.00 8

7-00 7-06 8-00 8-06 9-00

OOO XO XXX

— Diamond, Michelle 10 Whippany By 7-00.00 NH

7-00XXX

Women – Group 1 – Team rankings – 9 events scored

=======================================

1) Whippany Park HS 108 2) Secaucus HS 43

3) Cedar Grove HS 32 4) Weehawken HS 22

5) Becton Reg. HS 20 6) West side HS 13

7) Ridgefield Memorial HS 10 8) Glen Ridge HS 8

9) Belvidere HS 4 10) North Arlington HS 2

11) Wallington HS 1

Share.

Comments are closed.